5. Ocak. 1946 da Ankara'da doğdu. Babası resim öğretmeni Cemal Bingöl, annesi ilkokul öğretmeni Sabahat Bingöl’dür. İlk ve orta eğitimini Ankara’da Atatürk İlkokulu, Namık Kemal Orta Okulu ve Gazi Lisesinde tamamladı. 1964 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Kürsüsü'nde Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın yanında yükseköğrenimine başladı. 1968 yılında "iyi" derece ile mezun oldu. 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak doktora yapmak üzere Almanya'ya gitti. Würzburg Üniversitesinde, Prof. Dr. Erika Simon’un yanında yaptığı "Das ionische Normalkapitell in hellenistischer und römischer Zeit in Kleinasien" konulu doktorasını 1976 yılında "summa cum lauda" ile bitirerek Türkiye'ye döndü. Yedek subaylık kısa devre görevini tamamladıktan sonra, 1977 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arke­oloji ve Çağdaş Anadolu Arkeolojisi Kürsüsü'nde "Asistan Doktor" olarak göreve başladı. 1980 Ekim ayından 1981 Aralık ayına kadar Alexander von Humboldt Vakfı'nın bursuyla Almanya'da doçentlik çalışmalarımı sürdürdü. 1982 yılı mart ayında "Yardımcı Doçent"; aynı yılın ekim ayında da"Smintheion, Dış Yapısı ve Plastik Eserleri" konulu tezimi vererek "Doçent"unvanını kazandı.1982 yılı mart ayında "Yardımcı Doçent"; aynı yılın ekim ayında da"Smintheion, Dış Yapısı ve Plastik Eserleri" konulu tezimi vererek "Doçent"unvanını kazandı.1982 yılı mart ayında "Yardımcı Doçent"; aynı yılın ekim ayında da"Smintheion, Dış Yapısı ve Plastik Eserleri" konulu tezimi vererek "Doçent"unvanını kazandı.

1982 yılı mart ayında "Yardımcı Doçent"; aynı yılın ekim ayında da"Smintheion, Dış Yapısı ve Plastik Eserleri" konulu tezimi vererek "Doçent"unvanını kazandı. 1983 yılında 2547 sayılı Yasanın 41. maddesi gereğince iki yarıyıl süre ile Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi'nde görevlendirildi. Geçici rotasyon görevinin sona ermesi üzerine asıl görev yeri olan A.Ü. D.T.C.F Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı'na dönerek 22. 10. 1984 tarihinde Yardımcı Doçent olarak atandı. 1989 de “Profesör” unvanını kazandı. 1990 yılından 1992 Temmuz ayına kadar Ankara Üniversitesi, Başkent Meslek Yüksekokulu (Konservasyon-Restorasyon Programı) Müdür yardımcılığı, 1992 – 2002 tarihleri arasında da Müdürlük görevini yürüttü. Alman Arkeoloji Enstitüsü Muhabir Üyesi,Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Gerçek Üyesi, Onassis Vakfı ve Alexander von Humboldt Vakfı” bursiyeri, “Assosiation Internationale pour la Peinture Murale Antique” (AIPMA) ve “Assosiation Internationale pour l’Etude de la Mosaique Antique” (AIEMA) dernekleri üyesidir. 2009’da “İtalya Cumhurbaşkanlığı Şövalyelik Nişanı”nı almıştır.

 

Alt-Smyrna (Bayraklı), Erythrai, Smintheion, Kyme, Samosata ve Ankara Tiyatrosu kazılarına katılmış, Seleukeia Sidera kazısını yönetmiştir. Avrupa’da birçok ülkede, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı kentlerinde araştırmalar yapmış, konferanslar vermiş, kollokyum ve sempozyumlara katılmıştır. “Das römische Normalkapitell in hellenistischer und römischer Zeit in Kleinasien” (İstanbuler Mitteilungen Beiheft 20, 1980 Wasmuth Yayınevi),“Malerei und Mosaik der Antike in der Türkei” (1997, Philipp von Zabern Yayınevi), “Arkeolojik Mimari’de Taş” (Homer Kitabevi 2004, 2008),“Magnesia ad Maeanderum” (Türkçe, İngilizce, Almanca, (1998, 2007) “Bu Koca Taşları Nasıl İşlediler, Nasıl Kaldırdılar” Bilgin Kültür Sanat Yayınları (2012) ve “Samosata. 1. Theos Antiokhos Sarayı” Bilgin Kültür Sanat Yayınları (2013), “Arkeolojik Mimari’de Resim” Bilgin Kültür Sanat Yayınları (2015) adlı kitaplarının dışında 100 ün üzerinde makalesi bulunmaktadır.

 

05. 01. 2013 tarihinde yaş haddinden emekli oluncaya kadar Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı ve Arkeoloji Bölümü başkanlığını üstlenmiştir. 2014 yılından bu yana Karabük Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca 1984'den beri Aydın ili,Germencik ilçesi,Tekin Mahallesi sınırları içerisinde kalan Magnesia antik kentindeki kazıları yürütmektedir.

FOLLOW US:

  • Facebook B&W

© Magnesia kazıları arşivi - 2016  •  © Archivies of Magnesia excavations - 2016